Skip to main content
%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%b3%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b5

Система безоплатної правової допомоги (БПД) працює в штатному режимі!

Система безоплатної правової допомоги (БПД) працює в штатному режимі та надалі надає без перебоїв консультації та правовий захист українцям. Це спільне завдання тисяч співробітників системи БПД і команди Міністерства юстиції.

Протягом останніх днів було багато маніпуляцій з приводу того, що буде з системою безоплатної правової допомоги та як вона буде розвиватися далі.

Варто нагадати, що система безоплатної правової допомоги – це пріоритетний проект Міністерства юстиції і Уряду України.

Починаючи з 2014 року система отримала фактично друге життя і почала активно розвиватися.

Коли наша команда прийшла до Міністерства юстиції, функціонувало 26 регіональних центрів надання безоплатної правової допомоги, які працювали виключно в рамках кримінальних справ.

Починаючи з 2014 року, ми виступили з ініціативою про додаткове фінансування системи безоплатної правової допомоги. Тоді, незважаючи на проблеми з наявністю коштів у бюджеті, було запущено перші 100 центрів БПД. Адже захист прав громадян є одним із основних завдань будь-якої держави.

У 2015 році за ініціативи Міністра юстиції Павла Петренка було ліквідовано районні управління юстиції, а зекономлені кошти було направлено на розширення системи безоплатної правової допомоги.

Нині 550 центрів та бюро правової допомоги працюють по всій країні.

Наші цінності полягають у тому, що система юстиції має формуватися з найбільш професійних, вмотивованих і незалежних людей, які працюють як одна команда.

Міністерством юстиції була введена норма з добору всіх керівників Головних управлінь юстиції на основі публічних конкурсів. Всі керівники і заступники головних управлінь юстиції в регіонах пройшли через публічний відбір і були визнані кращими у змагальному процесі.

Це принципова позиція Міністра юстиції – формувати команду людей за професійними якостями, а не за принципом близькості до міністра.

Ми не відступаємо від цих принципів і переконані, що саме такий підхід повинен діяти у всій системі органів юстиції, в тому числі й у системі безоплатної правової допомоги.

Ми провели відкритий і прозорий конкурс на позицію директора Координаційного центру з надання правової допомоги.

Незважаючи на те, що відповідно до чинного законодавства Державний секретар Міністерства юстиції має повне право самостійно призначити кандидата на цю посаду, як це робилося раніше, ми прийняли рішення провести публічний консультативний конкурсний відбір.

Такий підхід дав нам можливість визначити дійсно найкращих кандидатів, які будуть рекомендовані Державному секретарю для призначення.

Ми залучили до проведення конкурсу в якості членів конкурсної комісії представників громадянського сектору. Ми залучили до спостереження за конкурсом всіх, хто висловив таке бажання, з представників громадянського суспільства та наших міжнародних партнерів. Конкурс транслювався у прямому ефірі в мережі Інтернет.

Конкурсна комісія за підсумками співбесід обрала 2 фіналістів, які були рекомендовані Державному секретарю для призначення.  І саме держсекретар, як це і передбачено законом, обрав кандидата на цю посаду.

Нам дуже прикро, що з цього приводу почалися маніпуляції, які точно йдуть на шкоду командній роботі.

Ми хочемо розвіяти ті міфи, які вже встигли сформуватися навколо цього відбору і активно просуваються серед співробітників системи БПД та громадськості.

ПЕРШЕ і найголовніше. Жодних кадрових змін в регіонах чи якихось «зачисток», якими лякають співробітників центрів та бюро правової допомоги, ми в жодному разі не допустимо. Це принципова позиція команди Міністерства юстиції.

Наше спільне завдання – надавати правову допомогу і захищати українських громадян. Оцінка ефективності цієї роботи має бути надана виключно українцями, які за такою допомогою звертаються.

ДРУГЕ. Принципова позиція Міністра юстиції полягає у тому, що система БПД має залишатися незалежною. Міністерство юстиції несе політичну відповідальність за ефективність роботи системи. Тому ми продовжуватимемо шлях щодо інституційного посилення системи безоплатної правової допомоги.

Також хочемо наголосити, що за 3 роки ні Міністр юстиції, ні жоден інший керівник міністерства не нав’язували будь-яких кандидатур керівників центрів чи бюро правової допомоги.

У своїй діяльності ми переслідуємо наступні цілі:

  • Продовження реформ в системі БПД і передача управлінських і фінансових повноважень на рівень регіонів.
  • Напрацювання спільно з колективом безоплатної правової допомоги концепції реформування БПД щодо забезпечення її більшої самостійності й незалежності.
  • Об’єктивна оцінка ефективності й якості надання правових послуг.
  • Міністр юстиції виступатиме перед Урядом та Парламентом з ініціативою збільшити фінансування системи та підняття оплати праці юристів і адвокатів. Зокрема, ми ставимо перед собою завдання збільшити оклади юристів системи в 2,5 рази з 2018 року.

Також серед пріоритетів подальшої діяльності системи БПД є запуск всеукраїнського проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

У рамках цього проекту ми роз’яснюватимемо українцям їхні права, і через доступні нам механізми захищатимемо права тих громадян, які постали перед проблемами, які створюють органи державної влади.

Це ті основні цілі, які переслідує у своїй діяльності Міністерство юстиції.

Жодних інших цілей щодо нав’язування своїх кадрових рішень чи зміни ефективних менеджерів Міністерство юстиції не має і не матиме у майбутньому.

Дуже прикро, що такі міфи розповсюджувалися по системі.

Зважаючи на ситуацію, Міністр юстиції рекомендуватиме Державному секретарю поки що утриматися від кадрових призначень на позицію керівника Координаційного центру.

З іншого боку Міністр юстиції вважає неприпустимим, щоб чинне керівництво Координаційного центру з одного боку робило публічні заяви про бажання провести діалог, а з іншого відмовлялося від такого діалогу з Міністерством юстиції, вдаючись до залякувань співробітників на місцях. Це – поза межами професійної етики та здорового глузду.

Таких підхід ставить під загрозу роботу всієї системи надання правової допомоги громадянам.

Ми закликаємо керівництво Координаційного центру і керівників регіональних центрів невідкладно протягом тижня провести діалог з Міністерством юстиції та прийняти рішення, яким чином вийти із ситуації, що склалася, щоб не створювати проблем для рядових співробітників і громадян.

Ми звертаємося до колективу системи БПД та наголошуємо, що ми – одна команда, ми робимо правильну справу, і ніякі особистісні непорозуміння не повинні впливати на ефективність і результат роботи системи.

Ми закликаємо усіх співробітників центрів та бюро правової допомоги заспокоїтися і працювати у штатному режимі та не зважати на ті міфи, які зараз розповсюджуються.

Система БПД має працювати в штатному режимі, незважаючи ні на що. Адже і Мін’юст, і БПД мають єдину спільну мету – забезпечення справедливості для всіх українських громадян.